Search J
Can't find what you're looking for?
Translate K
Translate / Traduire / Übersetzen / Tłumaczyć / Išversti / Tulkot / Traducir
School Logo

Ravenshead C of E Primary School

Get in touch

Contact Details

Governors

Welcome to our Governors’ section. 

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

Governor

Committee

Responsibilities

First Appointed

Term From

Term To

Gemma Bodill

(Associate)

Management

School Business Manager

Membership reviewed and confirmed annually.

Kate Byrom

(Foundation)

Management

Christian Ethos

Diocese

Ex Officio

Relationships & Health Education

01.06.2018

01.06.2018

For as long as in post at St Peter’s Church

Janet Castle

(Foundation)

Strategic Development

Well being

01.07.2020

01.07.2020

30.06.2024

Emma Johnson

(Headteacher)

Management

Headteacher

01.04.2020

 

For as long as in post as Headteacher

Sophie Keightley

(Associate)

Management

Deputy Headteacher

Membership reviewed and confirmed annually.

For as long as in post as Deputy Headteacher

Ryan King

(Parent)

Management

GDPR

PE and Sports Premium

27.09.2018

27.09.2018

26.09.2022

Richard Kirby

(Foundation)

Management

Finance

05.12.2019

05.12.2019

04.12.2023

Sarah Page

(Co-opted)

Management

Maths

SEND

14.06.2018

14.06.2018

13.06.2022

Lyndsey Park

(Parent)

Management

Vice Chair of Governors

07.03.2014

07.03.2018

06.03.2022

Nicola Thomas

(Co-opted)

Management (Chair)

Chair of Governors

Complaints

Safeguarding

19.11.2013

18.11.2017

17.11.2021

Jessica Wenham

(Co-opted)

Management

Health and Safety

17.03.2020

17.03.2020

16.03.2024

Claire Beeton

(Staff)

Strategic Development

Staff representative

Not set

30.09.2019

29.09.2023

Sue Hunt

(Local Authority)

Strategic Development (Chair)

Early Years Foundation Stage

Science

 

01.11.2016

30.10.2020

John Perry

(Co-opted)

Strategic Development

English

Looked After Children

Pupil Premium

14.6.2018

14.6.2018

13.6.2022

Pecuniary/Business Interests

 

All governors declare any pecuniary/business interests annually.  At present, no governors have any pecuniary/business interests.

Chair of Governors

 

Nicola Thomas (Co-opted Governor)

 

Term of Office from 18th November, 2017.  

First appointed  19th November, 2013.

 

Link Role:       Safeguarding          Complaints

 

Nicola Thomas is a Co-Opted Governor and the current Chair of Governors.  She has been a Governor since November 2013.  As well as being Chair she is also responsible for Safeguarding and complaints.  Her focus is to support the school in delivering the best possible education to all our children by providing opportunities for each child to be supported and encouraged to reach their potential in a safe and happy environment.  Nicola has lived in the Ravenshead area all of her life and attended the school several years ago when it was two separate schools (Pilgrim Oak and Martin Roe).  She works full time in the public sector and has a lot of transferable skills and experience to be able to support the school.

 

To contact me, you can leave a message with the school office by phoning 01623 456516 or write a letter to:

Mrs Nicola Thomas,

Ravenshead C of E Primary School,

Swinton Rise,

Ravenshead,

Nottinghamshire

NG15 9FS.

 

Vice Chair of Governors & Local Authority Governor

 

Sue Hunt (Vice Chair & Local Authority Governor)

 

Term of Office from 1st November, 2016.  

First appointed 1st November, 2016.

 

Link Role:       Early Years Foundation Stage          Science          Headteacher Appraisal

 

Sue Hunt has worked in education since 1995, as a primary teacher, deputy Head and Headteacher and has previously been a governor in local schools and in North Somerset. She is currently employed at Nottingham Trent University; where she is a lecturer on the primary education team, specialising in Early Years, Science and outdoor learning.  Sue's governor responsibilities include the Headteacher's Appraisal and Early Years Foundation Stage.

 

 

 

Foundation Governors

 

Reverend Kate Byrom (Foundation Governor)

 

Term of Office from 1st June, 2018.  

First appointed  1st June, 2018.

 

Link Role:       Christian Ethos          RSHE

 

Revd Kate Byrom is Vicar of St. Peter's Church in Ravenshead and Newstead Abbey Chapel. She was previously Associate Vicar of Skegby and Teversal Parishes. Prior to ordination she was a Commissioning Editor for a publishing company, and has worked most of her life in communications. She is married to Danny and is the delighted - though sometimes weary - mother of two teenage children.

 

Richard Kirby (Foundation Governor)

 

Term of Office from 5th December, 2019.  

First appointed 5th December, 2019.

 

Link Role:       Finance          Headteacher Appraisal Quality Assurance

 

Richard Kirby worked in banking for some 33 years before taking early retirement and being ordained as a non stipendiary minister in the Church of England. Towards the end of his banking career, he served with Barclays as a Corporate Credit Director and specialised in finance for education. He and his wife moved to Ravenshead 3 years ago to live nearer to their daughter and grandchildren. He has Permission to Officiate within the Diocese of Southwell and Nottingham and supports the clergy team at St Peters and other local churches.

 

 

Parent Governors

 

Ryan King (Parent Governor)

 

Term of Office from 27th September, 2018.

First appointed 27th September, 2018.

 

Link Role:       PE and Sport Funding          GDPR

 

Mr. King is a parent of two children within Key Stage 2.  He owned and ran a management consulting and training company for over 10 years which supported businesses in different industries to operate more effectively.

 

Co-opted Governors

 

John Perry (Co-opted Governor)

 

Term of Office from 14th. June, 2018.

First appointed 14th June, 2018.

 

Link Role:       Pupil Premium and Looked After Children          English

 

Mr. Perry has worked in education since the early 1990s. He began teaching in Derby before moving back to Cornwall, where he was a Head of English, Deputy Headteacher and eventually Headteacher of a secondary school for six years. Mr. Perry moved into Higher Education several years ago and he is now an Assistant Professor of Education at the University of Nottingham, specializing in English and Literacy.

 

Sarah Page (Community Governor)

 

Term of Office from 14th. June, 2018.

First appointed 14th June, 2018.

 

Link Role:       Behaviour/Anti-bullying          Special Educational Needs and Disabilities (SEND)

                              Maths                                                  Headteacher Appraisal

Sarah Page has worked in education since 1979, initially as a Teaching Assistant.  After taking a career break to care for her two children, she returned to her studies and trained to be a teacher.  Sarah gained a B Ed (Hons) from Trent University in 1992-96 and took up a post in Nottingham City.  Having an interest in Special Educational Needs, she worked as a SENCo, prior to moving to the County as Deputy Head.  Later, Sarah became a Headteacher and took retirement, after 14 years to spend more time with family, specifically the enjoyment Grandchildren bring! 

 

Sarah continues to be passionate about children's learning and brings her skills and knowledge to Ravenshead C of E, serving as a Community Governor.  Her other responsibilities include, Mathematics, SEND, Behaviour, along with managing the Headteacher's Appraisal with Sue Hunt. 

 

Jessica Wenham (Co-opted Governor)

 

Term of Office from 17th. March, 2020.

First appointed 17th March, 2020.

 

Link Role:       Health and Safety

 

Jessica is a graduate of Bsc Health, Safety and Environmental Management and is a Chartered Member of the Institute of Occupational Safety and Health.  She has worked in health and safety since 2010, predominantly with a local authority working closely with schools and academies.  Jessica joined the governing body in March 2020 and is the Health and Safety lead.

 

Janet Castle (Foundation Governor)

 

Term of Office from 1st. July, 2020.

First appointed 1st. July, 2020.

 

Link Role:       Wellbeing

 

Janet Castle has lived in the area since 1967 and her 3 children and 4 of her grandchildren have attended the school.  She is a retired pharmacist who has worked in retail and the NHS pharmacies and spent the last 10 years of her working life as Pharmacy Manager at the Park hospital.  Health and wellbeing have always been part and parcel of her life and she hopes to ensure that everyone in school is supported physically and mentally, particularly in light of the Covid pandemic.

 

Associate Governors

 

Sophie Keightley (Associate Governor)

 

Term of Office from 19th March, 2019.

First appointed 19th March, 2019.

 

Sophie Keightley is the Deputy Head and has responsibility for Pupils and Personnel and reports to the Management Committee.  As she is an Associate Member, she is able to vote at committee meetings but not at Full Governing Body meetings.

 

 

Gemma Bodill (Associate Governor)

 

Term of Office from 17th June, 2019.

First appointed 17th June, 2019.

 

Gemma Bodill is the School Business Manager and is responsible for reporting on the school budget and on health and safety.  As she is an Associate Member, she is able to vote at committee meetings but not at Full Governing Body meetings.

 

Staff Governor

 

Claire Beeton (Staff Governor)

 

Term of Office from 30th September, 2019.

First appointed 30th September, 2019.

 

Claire Beeton is the staff representative for the governing body.  

Top